Histeroskopia – nowoczesna metoda diagnostyki
Histeroskopia pozwala niemal na bezbolesną, precyzyjną ocenę wnętrza macicy w warunkach gabinetu ginekologicznego.
Podczas wykonywania badania pacjentka może sama również obserwować wnętrze własnej macicy na ekranie monitora, a po zabiegu wraca do domu.
Jakub Śliwa: Nieprawidłowe krwawienia maciczne są jednym z najczęstszych zaburzeń ginekologicznych u kobiet na całym świecie. Mogą one występować w każdym wieku – zarówno w kobiet miesiączkujących jak i będących już po menopauzie tj. po ostatniej miesiączce. Z powodu powszechnego pojawiania się oraz często braku innych dolegliwości wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z poważnych przyczyn ich powstawania. Często kobiety nie wiedzą jak mają postępować w przypadku pojawienia sie tego typu zaburzeń: czy powinny je zaakceptować i dalej obserwować czy należy je bezzwłocznie diagnozować, a gdy potrzeba wdrożyć właściwą terapię? Najczęściej są one objawem zaburzeń czynnościowych bądź hormonalnych, jednak niekiedy mogą być również syganłem toczącego się we wnętrzu macicy nieprawidłowego procesu, niestety także nowotworowego. Kluczowym w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń w krwawieniach np. obfitych miesiączek, krwotoków, krwawień międzymiesiączkowych czy plamień przedmiesiączkowych jest zgłoszenie jak najszybciej się do ginekologa celem konsultacji i badania ginekologicznego. Niezbędne jest również wykonanie dodatkowej diagnostyki np. wykonanie badań hormonalnych, oceny cytologicznej szyjki macicy oraz badania ultrasonograficznego narządu płciowego celem poszukiwania tzw. organicznych przyczyn nieprawidłowych krwawień. Do najczęstszych zmian organicznych pojawiających się w jamie macicy należą polipy, mięśniaki często zniekształcające jamę macicy i zaburzające kurczliwość mięśnia macicy, a w efekcie prowadzące do wydłużonych obfitych krawień miesiaczkowych ze skrzepami. Niestety w zarówno w szyjce macicy oraz w jamie macicy występują także stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe – raki. Opóźnienie w ich rozpoznaniu oraz leczeniu może prowadzić do takiego zaawansowania procesu, że pojawiają się przerzuty lub dolegliwości bólowe i gdzie nie można już pomóc chorej kobiecie. Na szczęście postęp w dzisiejszej medycynie przychodzi z pomocą pacjentkom. Obecnie aparatura wykorzystywana w diagnostyce ginekologicznej pozwala na bezpośrednie oglądanie jamy macicy od środka, bez rozcinania brzucha – niemal jak przez dziurkę od klucza i potwierdzenie obecności w macicy wspomnianych wyżej zmian patologicznych, określenie ich wielkości, lokalizacji oraz usunięcie nieprawidłowych rozrostów. Ponadto daje dodatkowo ona możliwość pobrania wycinków celowanych do badania histopatologicznego i określenie czy mamy do czynienia z procesem złośliwym czy niezłośliwym. Taka aparatura jest określana jako endoskopowa i bazuje na najnowocześniejszych urządzeniach optycznych i ich miniaturyzacji. Szerokość optyki zredukowano do kilku milimetrów, co pozwala niemal na bezbólową, precyzyjną ocenę wnętrza macicy w warunkach gabinetu. Procedura taką nazywa się histeroskopia (HSC). Do przeprowadzenia takiego zabiegu nie są wymagane szczególne przygotowania, poza wizytą kwalifikacyjną.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa on zaledwie kilka minut i polega na wprowadzeniu optyki przez kanał szyjki do jamy macicy i rozszerzeniu jej wnętrza płynem. Podczas wykonywania badania pacjentka może sama również obserwować wnętrze własnej macicy na ekranie monitora, a po zabiegu wraca do domu. Z uwagi na dobrą tolerancję histeroskopii, niewielki dyskomfort podczas zabiegu, możliwość jej wykonania bez konieczności hospitalizacji a przede wszystkim możliwość pobrania precyzyjnych wycinków do oceny histopatologicznej jest to procedura nowoczesna o wysokiej wartości medycznej – słowem procedura medycyny XXI wieku.
Autor Ginekolog Wrocław Histeroskopia Centrum Zdrowia Medfemina