EN YT FB
flowers flowers 2 3

Korekcja powiek

W efekcie postępującego zwiotczenia skóry i pozostałych struktur anatomicznych dochodzi do powstania zwisających fałdów skóry na powiekach górnych, głębokich bruzd w okolicach powiek dolnych oraz uwypukleń tworzonych przez przepukliny tłuszczowe, zawierające tłuszcz oczodołowy przeciskający się przez osłabione septum do warstwy podskórnej. Operacje usuwania zmarszczek powiek wykonywane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, podczas zabiegu podniesienia policzków lub jako osobny zabieg operacyjny. Typowa blepharoplastyka polega na wycięciu nadmiaru skóry wraz z warstwą mięśnia okrężnego oka z obu powiek, usunięciu przepuklin tłuszczowych i wzmocnieniu septum powieki dolnej. Cięcia skórne na powiece górnej prowadzi się wzdłuż bruzdy powiekowej, a na powiece dolnej wzdłuż linii podrzęskowej. U osób młodych bez wyraźnego nadmiaru skóry przepukliny tłuszczowe i septum na powiece dolnej operowane są z dojścia przezspojówkowego. W okresie wczesnej rekonwalescencji wskazane jest stosowanie okładów  z kwasu bornego.

Rodzaj znieczulenia :

Miejscowe (z analgezją + 1 doba pobytu)

Czas trwania zabiegu:

od 0,5 do 1,5 godziny

Przeciwwskazania do zabiegu :

  • nadczynność tarczycy (Graves-Bassedova)
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroby serca
  • cukrzyca
  • zespół suchych oczu

Zalecenia po zabiegowe:

Po zabiegu może być konieczny opatrunek i stosowanie okładów chłodzących. Po 5-7 dniach ściągane są szwy. Przez tydzień  zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia. W razie potrzeby można stosować leki przeciwbólowe. Przez kilka tygodni nie należy korzystać z sauny i solarium.

Powikłania pozabiegowe:

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań. Po korekcji powiek może pojawić się niedomykalność szpary powiekowej i ektropion (odstawanie brzegu rzęsowego od powierzchni gałki ocznej). Niezmiernie rzadko ale najcięższe powikłanie okołooperacyjne uznaje się ostre niedowidzenie, do którego dochodzi na skutek ucisku nerwu wzrokowego przez krwiak pozagałkowy. W  czasie zabiegu może dojść do spowolnienia akcji serca pod wpływem ucisku na gałki oczne.