GINEKOMASTIA
Zabieg operacyjny poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim, jak również analizą aktualnego stanu zdrowia każdego pacjenta, który zgłasza się do naszej placówki medycznej.
Kwalifikacja do zabiegu gienkomastii:
W trakcie konsultacji przed zabiegowej chirurg przeprowadza dokładny wywiad lekarski, ustala wskazania do zabiegu oraz dokładnie bada piersi. Początek procesu terapeutycznego stanowi szczegółowa diagnoza, stawiana w celu wskazania przyczyn ginekomastii tj. uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, przyjmowanie anabolików lub zaburzenia hormonalne. W trakcie konsultacji, chirurg podejmuje również decyzję o rodzaju przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego oraz ustala z pacjentem wszelkie szczegóły planowanej operacji, jak również udziela jasno określonych wytycznych, zarówno tych przed, jak i pozabiegowych.
Jak przygotować się do zabiegu ginekomastii?
Zwykle pacjenci proszeni są o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi, których szczegółowy zakres ustalany jest podczas konsultacji przedzabiegowej. Ponadto w niektórych przypadkach koniecznym jest wykonanie badań radiologicznych – USG/mammografii oraz zakup specjalnej bielizny uciskowej. Przygotowując się do zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym nie ma konieczności bycia na czczo. Dotyczy to jedynie operacji przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym, tzn. 6 godzin bez jedzenia i 4 godziny bez przyjmowania klarownych płynów.
Wycięcie tkanki gruczołowej z piersi
Można pozbyć się tkanki gruczołowej na stałe. Taki efekt osiąga się poprzez wycięcie jej z piersi. Aby uzyskać dostęp do gruczołów piersiowych i usunąć ją permanentnie najczęściej przeprowadzane jest cięcie na granicy otoczki i skóry, która ją otacza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, aby pacjent nic nie czuł. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie USG piersi oraz poznanie przyczyn ich przerostu. Zaleceniem po operacji jest noszenie kamizelki uciskowej na klatkę piersiową.
Liposukcja klatki piersiowej
W przypadku zbyt dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy piersi przeprowadzana jest liposukcja, której celem jest odessanie jej nadmiaru. Z kilku niewielkich nacięć lekarz wprowadza kaniulę, przy pomocy której odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej. Wszystko ma miejsce w znieczuleniu miejscowym, a zabieg przeprowadzany jest po wykonaniu USG piersi i poznaniu przyczyn ich przerostu. Po zabiegu zaleca się noszenie kamizelki uciskowej na klatkę piersiową.
Ginekomastia – powikłania:
Do powikłań nasi specjaliści podchodzą bardzo poważnie i dlatego największy nacisk kładą na ich prewencję – odpowiednio dobrana metoda operacyjna do konkretnego pacjenta pozwala maksymalnie zmniejszyć ryzyko niepożądanych następstw zabiegu.
Ginekomastia – rekonwalescencja:
Powrót do aktywności zawodowej zależy od wykonywanej pracy i następuje zazwyczaj po kilku dniach od operacji usunięcia ginekomastii. Bezpośrednio po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte, dlatego zaleca się stosowanie kamizelki uciskowej przez okres ok. 4 tygodni.
Szwy skórne usuwa się po upływie ok 7-10 dni. Powrót do aktywności sportowej i ćwiczeń siłowych następuje zazwyczaj po 4 tygodniach. Przez okres 6 miesięcy należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kremy ochronne z filtrem 50+ w celu uniknięcia posłonecznych przebarwień skórnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl