EN YT FB
flowers flowers 2 3

Korekcja nosa

Nos

Zabieg korekcji nosa należy do najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej.  Operacje plastyczne nosa przede wszystkim naprawiają jego funkcję. Zdarza się, że wentylacja przez nos jest upośledzona w wyniku przebytych urazów. Podczas zabiegu nasi specjaliści podejmą czynności mające na celu doprowadzenie do  prawidłowe oddychanie przez nos i w razie potrzeby, poprawię jego wygląd, a wszystko podczas jednego zabiegu.

W zależności od konieczności, podczas zabiegu możliwe jest wyprostowanie przegrody i ustawienie jej w prawidłowym położeniu w linii pośrodkowej. Ponadto chirurg może przebudowywać część kostną nosa (osteotomia, czyli przecięcie kości), tworzącą jego górną połowę, oraz część chrzęstną (plastyka czubka nosa). Decyzja o operacji korekcji nosa musi być podjęta świadomie i bardzo rozważnie. Pacjent musi dokładnie określić swoje oczekiwania, które w trakcie konsultacji z lekarzem specjalistą zostaną omówione tak by ustalić realny do osiągnięcia i satysfakcjonujący cel zabiegu.

Ból po tych operacjach jest z reguły niewielki i łatwy do opanowania przy pomocy podstawowych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Bardzo ważnym etapem składającym się na ostateczny rezultat zabiegu, jest rekonwalescencje. Po operacjach nosa ustępowania obrzęku, powrót czucia na skórze, ustabilizowanie toru oddechowego trwają min. 12 miesięcy.

Kwalifikacja do zabiegu:

Pacjentami, którzy kwalifikują się do zabiegu, korekty nosa są  najczęściej osoby posiadające zbyt duży, skrzywiony lub garbaty nos. W trakcie podejmowania decyzji o kwalifikacji do zabiegu, przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski. Taka rozmowa z pacjentem ma na celu wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań, mogących negatywnie wpłynąć na przebieg operacji, jak również utrudnić proces rekonwalescencji. Całkowitą  korektę nosa, wykonuje się po okresie dojrzewania, gdy struktury kostno-chrzęstne są już w pełni rozwinięte. Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta.

PLASTYKA PRZEGRODY NOSOWEJ W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Chrapanie, chroniczny katar, przewlekłe zmęczenie. Bardzo często te i podobne przypadłości wynikają ze skrzywionej przegrody nosowej, która powoduje zaburzenia oddychania. Jej wymodelowanie jest w takich sytuacjach wskazane, bowiem poprawia wentylację przez nos, zapewniając równomierny przepływ powietrza przez nozdrza.

Operacja zwykle nie zostawia widocznych śladów, ponieważ linie cięć prowadzone są na śluzówce wewnątrz nozdrzy. Zabieg wykonuję najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu konieczne jest założenie tamponady przedniej nosa na około jedną lub dwie doby, a dolegliwości bólowe zwykle są niewielkie. Do uśmierzenia dyskomfortu wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe.

PEŁNA OTWARTA PLASTYKA NOSA Z OSTEOTOMIAMI

Gdy nos wymaga poważniejszej ingerencji, nasi specjaliści stosuję pełną otwartą plastykę nosa celem zmiany jego kształtu. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry słupka nosa w kształcie litery „V” oraz cięcia wewnętrzne na jego śluzówce, dzięki czemu uzyskuje wgląd w operowaną okolicę. Możliwa jest wówczas korekta przegrody nosowej, czubka nosa, usunięcie garba oraz zwężenie i obniżenie grzbietu nosa.

Operację poprzedza szczegółowa analiza potrzeb i oczekiwań pacjenta, aby przyniosła ona jego  zadowolenie z uwzględnieniem ustaleń poczynionych w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W przypadku przeprowadzania osteotomii, czyli przecinania kości, konieczne jest noszenie łuski usztywniającej na nosie przez około 2 tygodnie. Szwy skórne usuwane są standardowo siedem dni po zabiegu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl