EN YT FB
flowers flowers 2 3

Korekcja nosa

NOS

Zabieg korekcji nosa należy do najczęściej wykonywanych operacji estetycznych. W zdecydowanej większości przypadków jest on przeprowadzany ze względów estetycznych. W sytuacji, w której zachodzi konieczność udrożnienia przewodów, operacja ma wymiar także funkcjonalny. Nos jest zbudowany z solidnego rusztowania kostno-chrzęstnego pokrytego skórą. Jego kształt i wielkość są determinowane przez czynniki genetyczne. Oznacza to, że narząd węchu dziecka, którego przynajmniej jedno z rodziców ma duży nos, z dużym prawdopodobieństwem również będzie duży. Stanowi on również najbardziej centralną, wysuniętą strukturę twarzy. Dlatego tak ważny jest w ogólnej ocenie naszej atrakcyjności, a jego nieznaczne zmiany często w dużym stopniu zmieniają harmonijne rysy twarzy oraz jej proporcje. Deformacje narządu węchu mogą być następstwem urazów oraz wad rozwojowych.

Dlaczego decyzja o wykonaniu operacji nosa jest taka ważna?

Decyzja o operacji korekcji nosa musi być podjęta świadomie i bardzo rozważnie. Pacjent musi dokładnie określić swoje oczekiwania. Bywa , że ze względów anatomicznych nie wszystko możliwe jest do zrobienia. Nosa nie operuje się na „próbę”, a każda kolejna operacja wykonywana w tym samym zakresie jest trudniejsza. Jest to skutkiem obecności blizn, ale także deficytu tkanek , które zostały już usunięte. Niektórych zniekształceń nie da się dobrze skorygować.

Konsultacja

W trakcie indywidualnej konsultacji chirurg ustala wskazania do zabiegu oraz omawia z pacjentem zakres operacji. W przypadku zniekształcenia czubka, wystarczającym zabiegiem jest korekcja jego części chrzestnej, podczas gdy krzywe, garbate narządy węchu wymagają już całkowitej korekty tj. poczwórnej osteotomii.

Totalne korekcje nosa, wykonuje się po okresie dojrzewania, wówczas gdy struktury kostno-chrzęstne są już w pełni rozwinięte. Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta.

Przed operacją konieczne jest wykonanie następujących badań: grupa krwi, OB, morfologia, elektrolity, APPT, INR, wskaźnik PT oraz EKG.

Co można zmienić w trakcie operacji nosa?

Wielkość i szerokość, profil, linię grzbietu, skrzywienie przegrody, czubek, a także skorygować wady wrodzone lub pourazowe.

ZNIECZULENIE

Korekcja nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, pod stałą kontrolą lekarza anestezjologa.

Na czym polega operacja totalnej korekcji nosa i od czego
zależy efekt końcowy ?

Zabieg totalnej korekty nosa jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na preparowaniu podśluzówkowym i podokostnowym z cięcia przezchrząstkowego. Rynoplastyke otwartą wykonuje się prowadząc dodatkowe cięcie u podstawy słupka.

Skrócenie nosa uzyskuje się poprzez redukcji chrząstek skrzydłowatych i trójkątnych, a także resekcji oraz przemieszczenie  skrzywionych fragmentów przegrody. Następny etap to ścięcie garbu oraz przeprowadzenie osteotomii bocznej i środkowej. Po starannym wykonaniu wszystkich czynności i precyzyjnym dopasowaniu struktur anatomicznych, przewody nosowe zostają zasetonowane, a nos unieruchomiony w opatrunku gipsowym lub termoplastycznym.

Mimo to zdarza się, że gojenie poszczególnych tkanek nie przebiega symetrycznie. Bywa , że w takich przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu korekcyjnego polegającego np. starciu kostniaka czy usunięciu nadmiernie przerośniętego zrostu chrząstki.

Jak z reguły przebiega rekonwalescencja?

Bezpośrednio po zabiegu nos jest obrzęknięty. Zazwyczaj występują sińce pod oczami. Setony usuwa się na 2 dobę po zabiegu, a usztywniający opatrunek gipsowy na 7 dobę. Po zabiegu utrzymuje się czasowe osłabienie czucia oraz upośledzenie drożności związane z obrzękiem śluzówek. Nos przyjmuje ostateczny kształt po 6-12 miesiącach od zabiegu.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Ochrona narządu węchu przed urazami oraz promieniowaniem UV, zakaz spożywania alkoholu, higiena przewodów.

Czy wykonanie operacji to improwizacja czy planowe działanie?

Każda operacja musi być zaplanowana zgodnie z indywidualnymi wskazaniami. Jeśli oczekiwania pacjenta są nie realne to operacji nie powinno się wykonywać.

Czy operacja związana jest z ryzykiem i jak je zminimalizować?

Korekcja nosa, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Wiele z nich ma charakter przejściowy. Do najczęściej występujących powikłań należą: krwiaki śródskórne i obrzęki. Może jednak dojść do przerosty blizn, zmiana koloru skóry, czy asymetrii nosa. Nie zawsze informacje w internecie są wiarygodne. Najlepiej nawiązać bezpośredni kontakt ze specjalistą . Podkreślamy, że wybór sprawdzonej kliniki i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia wymienionych komplikacji.

Efekty

Zabieg chirurgiczny pozwala nie tylko na poprawę wyglądu, ale także funkcji (drożności) nosa. Operacja umożliwia uzyskanie następujących efektów:

  • wyprostowanie,
  • zmniejszenie,
  • skrócenie,
  • korekcja czubka,
  • zwężenie nozdrzy,
  • wyprostowanie przegrody.

Pobyt pooperacyjny w szpitalu Medfemina – 2 doby.