EN YT FB
flowers flowers 2 3

Powiększenie piersi

Piękne, jędrne piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Niestety nie wszystkie panie są w pełni zadowolone z ich kształtu i wielkości. Zmienia się on wraz z upływem lat. Wpływ na to maja przebyte ciąże i karmienie. U niektórych kobiet mały biust jest uwarunkowany genetycznie, u innych wady wrodzone są przyczyną jego asymetrii lub niedorozwoju. W takich przypadkach, operacja powiększenia piersi z zastosowaniem implantów pozwala na uzyskanie/odzyskanie wymarzonego kształtu i wielkości, także jest to możliwe jeśli kobieta planuje dziecko i karmienie piersią.

Dlaczego konsultacja przedoperacyjna jest taka ważna?

W trakcie konsultacji ustalany jest rozmiar oraz rodzaj implantu, który powinien być dostosowany do sylwetki ale także oczekiwań pacjentki.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest dobry stan ogólny. Do badań, które należy wykonać przed zabiegiem należą: grupa krwi, morfologia, OB, APPT, INR, czynnik PT, elektrolity, EKG oraz USG. Na powiększenie piersi najczęściej decydują się kobiety, które uważają swój biust za zbyt mały lub cierpią na wrodzony niedorozwój jednej bądź obydwu piersi. Z operacji korzystają również panie, którym doskwiera utrata jędrności biustu, powstała wskutek przebytych ciąż lub znacznej utraty masy ciała. Operacja pozwala na zniwelowanie zaburzeń rozwojowych, takich jak np. pierś tubularna. Oczywiście powiększenie piersi z wykorzystaniem implantów jest elementem rekonstrukcji biustu u kobiet po operacji mastektomii.

Na czym polega operacja?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W naszej Klinice stosujemy głównie implanty firmy Mentor. Cięcie wykonuje się z reguły w fałdzie podpiersiowym. Taka lokalizacja umożliwia najlepszy wgląd operacyjny, a powstała blizna jest krótka i estetyczna. Po wykonaniu dokładnej hemostazy, wprowadza się implant w przygotowaną wcześniej lożę pod mięśniem lub podgruczołowo.
Bardzo często pacjentki z opadającymi piersiami sądzą, że wielkość implantu jest sposobem na rozwiązanie ich problemu. Oczywiście w przypadku znacznej ptozy, konieczne jest wykonanie jednoczasowo lub dwuetapowo mastopeksji i wszczepienia implantów.

Kiedy implanty są wymieniane?

Oczywiście poza rzadkimi przypadkami infekcji czy utraty implantu wszczepy są wymieniane głównie ze względów estetycznych. W miarę upływu lat albo kształt piersi się zmienia albo pacjentki decydują się na zmianę ich wielkości. Z reguły operacje takie wykonywane są jednoczasowo.

Jak z reguły przebiega typowa rekonwalescencja?

Po zabiegu, biust jest obrzęknięty oraz tkliwy. Mogą również pojawić się wybroczyny i siniaki, które ustępują najczęściej po 10-14 dniach. W ciągu kilku tygodni piersi stają się miękkie i przyjmują naturalny kształt. Blizna w fałdzie podpiersiowym początkowo czerwona, wraz z upływem czasu blednie i jest mniej widoczna. Po operacji pacjentka może odczuwać tymczasowe dolegliwości związane z nadwrażliwością, drętwieniem lub bolesnością w obrębie brodawki lub sutka.

Jak postępować po operacji

Zwykle dreny usuwa się na 2-3 dobę od zabiegu, a szwy po upływie ok. 7 dni. Pacjentki są poinformowane o noszeniu specjalnego stanika według zaleceń lekarza, przez około 4-6 tygodni. Po około 7-10 dniach zaleca się wykonywanie delikatnych masaży polegających na ugniataniu biustu, trzy razy dziennie przez około 5 tygodni. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji należy unikać nawet najmniejszego wysiłku fizycznego. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, powrót do obowiązków zawodowych jest możliwy po upływie 1-2 tygodni od zabiegu. Intensywny wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany w okresie 4-6 tyg.

Powikłania

Powiększenie piersi wiąże się z ryzykiem reakcji immunologicznej, czy rozwoju zakażenia i w konsekwencji utraty implantów. W niewielkim odsetku przypadków dochodzi do niekorzystnej zmiany kształtu ze względu na przerost torebki włóknistej.

Po operacji pacjentka może odczuwać tymczasowe dolegliwości związane z nadwrażliwością, drętwieniem lub bolesnością w obrębie brodawki lub sutka. U kobiet bardzo szczupłych może dojść do falowania lub marszczenia implantu. Ryzyko wszelkich komplikacji zmniejsza umieszczanie implantów pod mięśniem klatki piersiowej. Mówiąc o możliwych powikłaniach należy wspomnieć również o ogólnym ryzyku związanym z operacją chirurgiczną. W rzadkich przypadkach może wystąpić zakrzepica i zator płuc oraz infekcja dróg oddechowych. Ryzyko to jest większe u osób palących.

Przeciwwskazania

Operacje wykonuje się u kobiet po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, nie u każdej pani niezadowolonej ze swojego biustu można przeprowadzić operację powiększenia piersi. Do przeciwwskazań o charakterze przejściowym należą ciąża i okres karmienia piersią, a także infekcje zlokalizowane w innych okolicach Obciążenie genetyczne wystąpieniem nowotworu, ropne zmiany skórne, problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzeniami psychicznymi – również uniemożliwiają przeprowadzenie operacji.

Pobyt pooperacyjny w szpitalu Medfemina – 2 doby.

Efekty zabiegów