EN YT FB
flowers flowers 2 3

Kiedy i jak badać piersi?                       

Bardzo istotnym elementem wczesnej diagnostyki zmian chorobowych piersi jest samodzielne badanie wykonywane przez pacjentki.

 

Dr Karolina Panek-Laszczyńska:

Kiedy się badać?

W przypadku kobiet miesiaczkujacych najlepiej wykonać badanie kilka dni po krwawieniu menstruacyjnym. Po menopauzie moze być to dowolny dzień miesiąca. Ważne jest żeby badać piersi regularnie, najlepiej każdego miesiąca.

Jak wykonać samodzielne badanie piersi?

W pierwszej kolejności należy obejrzeć obie piersi przed lustrem.

Oglądanie wykonujemy w trzech pozycjach:
1) przy opuszczonych dłoniach wzdłuż ciała
2) przy ułożeniu dłoni na biodrach
3) po założeniu ręki za głowę, w kierunku przeciwleglej łopatki

W każdym ustawieniu należy zwracać uwagę na kilka elementów:

– zarys piersi, w tym istotna jest ich symetrycznosc, obecność wkleslosci/wypuklosci
– wyglad skory: obecnosc 'zaciagniec’; pomarańczowej skórki; zmian zabarwienia
– wygląd brodawek -zmiana dotychczasowego wyglądu np. wciagniecie wcześniej wypuklej brodawki; warto tez zwrócić uwagę na ewentualny wyciek z brodawki
– wygląd okolicy dołów pachowych, okolicy pod i nadobojczykowych

Drugim etapem samodzielnego badania piersi jest badanie palpacyjne. Wykonujemy je płasko ułożoną dłonią (przeciwnej ręki do badanej piersi). Badanie to należy przeprowadzić  w tych samych 3pozycjach o których była mowa wczesniej przy okazji oglądania. Przy dużych gruczolach piersiowych można rownież badać sie w pozycji leżącej, ale także z zachowaniem różnego ulozenia przeciwnej reki w stosunku do tulowia.

Samodzielnie najdokladniej i jednoczesnie najpewniej wykonac to badanie ruchem okreznym poczawszy od brodawki, a następnie zgodnie ze wskazówkami zegara coraz dalej aż do dołów pachowych. Trzeba pamiętać o zbadaniu całej piersi, powoli przesuwając dłoń w niewielkich odstępach, tak by nie przeoczyć żadnego obszaru. Podczas badania należy oceniać ewentualne zmiany w spoistosci, obecność guzkow, bolesnosc podczas dotyku czy tez jakichkolwiek różnice pomiedzy oboma gruczolami.

Po badaniu piersi, powinno sie tez palpacyjnie ocenic okolice pach i obojczykow – czy nie ma ewentualnych guzkow, zgrubien , zaciągnięc, itp.

Ostatnim etapem jest badanie brodawek – obecnosc jakiegokolwiek wycieku przy ich ucisku; gdy sa 'wciagniete’ czy możliwe jest ich 'wysuniecie’; a także czy nastapila zmiana ich konsystencji w porównaniu do poprzedniego badania lub drugiej piersi.

Pomimo wielu szczegółów, na które należy zwracac uwagę przy samobadaniu, po nabraniu wprawy zajmuje to dosłownie kilka minut. Natomiast korzyści wczesnie wykrytej zmiany to szanse na całkowite wyleczenie!

Kiedy udać sie lekarza?

Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w badaniu, lub tez gdy nie wiemy jak je poprawnie wykonać. Oczywiscie kazda pacjentka moze wykonać po raz pierwszy takie badanie przy lekarzu. Pozwoli to nabrać wprawy przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej techniki.

Dlaczego warto?

Kazda kobieta powinna pamiętać o tym, ze to ona najlepiej zna swoje ciało i to ona jest w stanie najszybciej wykryc jakiekolwiek nieprawidlowosci w obrebie piersi.

Każda z Pan moze być swoim pierwszym i najlepszym lekarzem! Wcześnie postawiona diagnoza to wcześnie wdrożone – czyt. najskuteczniejsze leczenie!

W razie pytań lub wątpliwości służymy porada.