EN YT FB
flowers flowers 2 3

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Przed wizytą w gabinecie lekarskim każda pacjentka zgłaszająca się do naszego ośrodka po raz pierwszy, zostanie poproszona o wypełnienie ankiety dotyczącej jej przeszłości chorobowej.

Alicja Halbersztadt: Ankieta zawiera pytania o przebyte  choroby, doznane urazy, wypadki, uczulenia, stosowane dotychczas leczenie i zabiegi operacyjne, stosowane aktualnie leki i używki a także schorzenia występujące w najbliższej rodzinie. Informacje te, za zgodą pacjentki, zostaną wprowadzone do bazy danych i będą dostępne jedynie dla lekarza prowadzącego, umożliwiając mu zaplanowanie optymalnej opieki medycznej. Przy takim systemie, podczas wizyty w gabinecie lekarz posiada wgląd w przeszłość chorobową pacjentki i koncentruje się na zdobyciu informacji dotyczących jej aktualnego stanu zdrowia, zgłaszanych przez nią  problemów i dolegliwości, stanowiących bezpośrednią przyczynę wizyty. Badanie ginekologiczne nie jest przeprowadzane podczas każdej wizyty.

U młodych kobiet, które dotychczas nie współżyły badanie we wziernikach i dwuręczne prawie nigdy nie okazuje się konieczne. Po zebraniu wywiadu lekarz decyduje, czy badanie pozwoli na uzyskanie dodatkowych informacji, czy ma mieć charakter kontrolny, czy też diagnostyczny. Jeśli zaproponuje badanie ginekologiczne „na fotelu”, dokładnie wyjaśni istotę i cel tego badania, oraz poda krótki opis, na czym badanie będzie polegało. Badanie w naszym ośrodku przeprowadzamy z zachowaniem warunków intymności, zapewniamy komfortowe, klimatyzowane łazienki i pomieszczenia do przebrania się, a także łatwy dostęp do materiałów sanitarnych (papierowe ręczniki, podpaski, tampony, mydła do higieny intymnej). Pacjentki mogą też korzystać z jednorazowych okryć na czas badania. Gabinet, w którym odbywa się badanie jest zamknięty, aby zapewnić pełną intymność.  Jeśli istnieje konieczność badania, to po wygodnym ułożeniu się pacjentki na fotelu ginekologicznym rozpoczyna się ono założeniem wzierników pochwowych o odpowiednim rozmiarze, dzięki którym lekarz może ocenić wzrokowo stan pochwy i tarczy szyjki macicy, rodzaj obecnej w drogach rodnych wydzieliny oraz pobrać odpowiedni materiał do badań (np. rozmazu cytologicznego, badań bakteriologicznych). Niekiedy użycie wzierników nie jest konieczne, lub używa się specjalnych wzierników (dziecięcych, dziewiczych).

Następnym etapem badania ginekologicznego, po usunięciu wzierników jest badanie palpacyjne dwuręczne pozwalające na ocenę morfologii narządów miednicy mniejszej. Uzupełnieniem tak wykonanego badania ginekologicznego może być badanie USG głowicą przezbrzuszną przy wypełnionym pęcherzu moczowym, lub dopochwową po jego opróżnieniu. Każda pacjentka zgłaszająca się do lekarza ginekologa powinna mieć zbadane piersi, dlatego to badanie jest nieodłącznym elementem wizyty. Po wykonanym pełnym  badaniu ginekologicznym pacjentka korzysta z toalety, gdzie może spokojnie ubrać się w warunkach komfortu i prywatności, następnie wraca do gabinetu, gdzie lekarz informuje ją o wyniku badania.  Jeśli konieczna jest dalsza diagnostyka, proponuje odpowiednią strategię, wyjaśniając dokładnie istotę stwierdzanych nieprawidłowości, istniejące ryzyko i zagrożenia oraz przedstawiając możliwości terapii. Wszystkie wnioski, zalecenia i wspólnie podjęte przez lekarza i pacjentkę decyzje zostają odnotowane w dokumentacji medycznej.

Ostatnim etapem wizyty jest wystawienie koniecznych dokumentów: recept, skierowań, zaświadczeń i zwolnień lekarskich, lub informacji dla innych lekarzy uczestniczących w opiece nad pacjentką. Naszym celem jest zapewnienie podczas badania ginekologicznego szacunku, pełnego komfortu, oraz poszanowania intymności i respektowania poczucia wstydu. A każda przeprowadzana przez nas czynność, lub procedura wymaga zgody pacjentki na jej wykonanie. Droga Pacjentko, pamiętaj, że lekarz podczas wizyty jest dla Ciebie, więc w każdym jej momencie możesz zadawać pytania, a jeśli masz jakieś wątpliwości podziel się nimi, bo tylko wtedy możemy odpowiednio o Ciebie zadbać.