EN YT FB
flowers flowers 2 3

Ginekologia estetyczna – co to jest?

Medycyna estetyczna dysponuje współcześnie wieloma metodami, które mają na celu poprawę zdrowia i samopoczucia pacjentek.

Można je podzielić na metody małoinwazyjne i te związane z ingerencją chirurgiczną a zakres zabiegów zawsze podlega ocenie lekarza specjalisty w tej dziedzinie i jest indywidualnie dobierany do każdej pacjentki.

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Odpowiada Dr Marek Kwiecień: Ginekologia estetyczna, nazywana także ginekologią plastyczną, to stosunkowo nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się dział medycyny. We współczesnym świecie kobiety dążą do osiągnięcia satysfakcji w każdej dziedzinie życia, dotyczy to także sfer intymnych związanych ze zdrowiem, atrakcyjnością i poczuciem spełnienia w życiu seksualnym. Ten nowy trend w medycynie wpisuje się w oczekiwania kobiet,  których problem stanowi wygląd lub nieprawidłowe funkcjowanie narządów płciowych, a także brak satysfakcji z życia intymnego, problemy z akceptacją własnego ciała ukształtowanego przez naturę, zmieniającego się wraz z upływem czasu, przebytymi ciążami itp.

Nie można tu mówić o dążeniu do normy gdyż takowa nie istnieje. Wygląd i budowa narządów płciowych mają tak znaczną różnorodność że trudno o ideał. Zadaniem ginekologa estetycznego jest doradzenie i uzgodnienie optymalnego zakresu ewentualnego zabiegu oraz dobór odpowiedniej techniki i jej wykonanie.

Jakie pacjentki mogą odnieść korzyści w związku z zastosowaniem metod ginekologii estetycznej?

Z dobrodziejstw tego działu ginekologii mogą skorzystać pacjentki w każdym wieku i momencie życia oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu medycznych przeciwwskazań do zabiegu.

Istnieje kilka najczęstszych problemów, które są powodem konsultacji z lekarzem zajmującym się ginekologią estetyczną i można podzielić je na  następujące grupy:

Po pierwsze pacjentki, u których problemy wynikają z wrodzonej nieprawidłowej budowy narządów płciowych zewnętrznych- niedorozwój, asymetria, przerost warg sromowych większych bądź mniejszych, przerost tkanki tłuszczowej wzgórka łonowego, wady budowy błony dziewiczej, czy łechtaczki. Do tej grupy także zaliczymy pacjentki, u których do zmian w wyglądzie stref intymnych doszło na skutek przebytych urazów i wcześniejszych działaniach medycznych np. po nacięciu czy pęknięciu krocza podczas porodu powikłanych nieprawidłowym gojeniem.

Kolejna grupa to kobiety słabo lub wcale nie odczuwające satysfakcji z życia płciowego, w sytuacji gdy przyczyna leży w budowie lub uszkodzeniu narządów płciowych- zbyt duże wargi sromowe, rozciągnięcie mięśni pochwy, zniekształcenie krocza, zasłonięcie łechtaczki. To także pacjentki, które do interwencji skłania chęć uwydatnienia „punktu G” w celu zwiększenia doznań seksualnych.

Do ginekologa plastycznego trafiają także pacjentki, które z przyczyn osobistych lub kulturowo- wyznaniowych pragną rekonstrukcji błony dziewiczej.

Jakie rodzaje zabiegów możemy zaproponować kobietom w ramach ginekologii estetycznej?

Medycyna estetyczna dysponuje współcześnie wieloma metodami, które mają na celu poprawę zdrowia i samopoczucia pacjentek. Można je podzielić na metody małoinwazyjne i te związane z ingerencją chirurgiczną a zakres zabiegów zawsze podlega ocenie lekarza specjalisty w tej dziedzinie i jest indywidualnie dobierany do każdej pacjentki.

W działaniach małoinwazyjnych wykorzystuje się miedzy innymi tak zwane wypełniacze: kwas hialuronowy oraz własną tkankę tłuszczową pochodzącą np. z okolicy ud, brzucha, wzgórka łonowego. Za pomocą tej techniki można skorygować wygląd, poprawić jędrność warg sromowych większych, wzgórka łonowego a także uwypuklić „punkt G”. Do metod małoinwazyjnych należy tez np. odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic narządów płciowych.

Niewątpliwie duże możliwości w zakresie metod małoinwazyjnych daje zastosowanie lasera, który przynosi  korzyści w zabiegach takich jak – odmłodzenie i rewitalizacja warg sromowych, krocza oraz poprawa struktury i funkcji tkanek pochwy zarówno u pacjentek z atrofią po menopauzie jak i tych po przebytych urazach poporodowych. Ten sam laser wykorzystujemy także w celu usunięcia drobnych zmian chorobowych okolic intymnych takich jak kłykciny, znamiona czy przebarwienia, które nie tylko stanowią defekt wyglądu ale niekiedy stanowią poważne zagrożenie zdrowotne.

Ginekologia estetyczna oferuje także zabiegi z zakresu chirurgicznej korekty wielkości i kształtu warg sromowych większych i mniejszych, plastyki krocza i pochwy oraz zabiegów korekcyjnych  łechtaczki a także rekonstrukcji bądź niekiedy nacięcia błony dziewiczej.

Ustaleniem wskazań, omówieniem korzyści z zabiegu, przedstawianiem możliwych powikłań czy działań niepożądanych, dobór właściwej metody postępowania zajmuje się podczas wizyty lekarz zajmujący się ginekologią estetyczną.