Antykoncepcja po porodzie
Dr Marta Zastawny:
W codziennej praktyce lekarskiej jako specjalista ginekologii i położnictwa wiem jak ważny dla moich pacjentek jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Wybór najlepszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą nie może być przypadkowy i musi się opierać na metodach skutecznych, sprawdzonych i przede wszystkim bezpiecznych dla pacjentki. Szczególna grupą szukającą pomocy z dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcyjnej są kobiety karmiące co jest związane z tym, że nie wszystkie środki antykoncepcyjne w okresie laktacji są dozwolone i bezpieczne dla matki oraz dziecka.
Na czym polegają te ograniczenia?
Ograniczenia dotyczą przede wszystkim hormonalnych metod antykoncepcyjnych zawierających w swoim składzie estrogeny, które przechodzą do mleka matki i mogą niekorzystnie wpływać na dziecko oraz samą laktacje. Wówczas rozwiązaniem dla tych pacjentek jest stosowanie preparatów zawierających jedynie hormon progestagenowy, takich jak jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne lub implant podskórny, które nie mają wpływu na karmienie piersią oraz dziecko. Zastosowanie tej metody jest już możliwe po 4 tygodniach od porodu, z wcześniejszym uwzględnieniem stanu zdrowia pacjentki i ustaleniu braku przeciwwskazań do jej stosowania przez lekarza prowadzącego.
Czy są jakieś inne alternatywy dla matek karmiących?
Alternatywną skuteczna metodą antykoncepcji po porodzie jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej klasycznej lub hormonalnej, która ma w swoim składzie hormon progestagenowy. Wkładki wewnątrzmaciczne mają wiele zalet: wykazują dużą skuteczność, charakteryzują się długotrwałym, kilkuletnim działaniem, z możliwością jej usunięcia w każdym momencie, nie mają też wpływu na produkcję i skład mleka oraz wpływu na dalszy rozwój dziecka.
Oczywiście nie można zapomnieć o barierowych i chemicznych metodach zapobiegania ciąży takich jak prezerwatywa i środki plemnikobójcze, które bez przeszkód mogą być stosowane przez kobiety karmiące.
Często spotyka się opinię ,że jak kobieta karmi piersią to nie musi stosować antykoncepcji ;
Trzeba podkreślić, że mimo iż karmienie piersią zmniejsza ryzyko zajścia w kolejną ciążę, to bazowanie na tej metodzie jest niepewne i obarczone dużym ryzykiem niepowadzenia, co może mieć szczególne znaczenie dla pacjentek po cięciu cesarskim, u których proces rekonwalescencji i wygojenia blizny na macicy po zabiegu operacyjnym wymaga czasu. Zbyt krótki okres pomiędzy cięciem cesarskim a kolejną ciążą może sprawić, że wytrzymałość macicy w miejscu blizny pooperacyjnej może być niewystarczająca, co w trakcie wzrostu macicy w ciąży lub w czasie czynności skurczowej podczas porodu może doprowadzić do jej rozwarstwienia albo nawet pęknięcia powodując groźne powikłania.
Należy więc pamiętać, że wybór najlepszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą powinien być indywidualny wraz z lekarzem ginekologiem, i jest już możliwy na pierwszej wizycie po połogu, po uwzględnieniu czynników zdrowotnych i preferencji pacjentki.