EN YT FB
flowers flowers 2 3

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma)

Ostatnie lata obfitują w odkrycia, które uświadomiły nam ogromny potencjał regeneracyjny naszego organizmu. Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) to właśnie jedna z technik medycyny regeneracyjnej. W wyniku podania PRP płytki krwi ulegają aktywacji i powodują wyrzut czynników wzrostu, które ukierunkowują okoliczne tkanki na odbudowę. Osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwanie z własnej krwi pacjenta dzięki metodzie odwirowania w specjalistycznym warunkach. Jest łatwe do pozyskania oraz nie ma ryzyka nieprawidłowej reakcji na nie, gdyż jest to tkanka własna pacjenta.
Osocze bogatopłytkowe wykorzystujemy szeroko w ginekologii i medycynie regeneracyjnej.
Substancja ta pozwala nam leczyć blizny i trudnogojące się rany (zniesienie dolegliwości, poprawa
efektu kosmetycznego), między innymi poporodowe krocza lub po operacjach np. tarczycy; jest
stosowana również profilaktycznie przy operacjach np. labioplastyce, usunięciu znamienia skórnego,
operacjach na brzuchu; w zabiegach O i G-shot poprawiających satysfakcję ze współżycia; w zespole
suchości sromu i pochwy daje długotrwałe nawilżenie (mezoterapia); ponadto w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu I i II stopnia.

Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym nie jest konieczne specjalistyczne przygotowanie, aczkolwiekważne jest żeby pić prawidłową ilość płynów już 2-3 dni wcześniej, ponieważ osocze pobieramy w formie pobrania krwi od pacjentki. Przed zabiegiem oraz 30 dni po nim, warto powstrzymać się od przyjmowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (np. ibuprofen, ketonal) oraz aspiryny, gdyż zmniejszają syntezę czynników wzrostu uwalnianych po podaniu PRP. Ważne jest prawidłowe nawodnienie również po zabiegu PRP-minimum 30 dni. Przed zabiegiem w okolicy pochwy, warto wykonać kontrolny posiew z pochwy. Zarówno proces uzyskania PRP jak i jego podanie do organizmu
nie są czasochłonne, co pozwala na natychmiastowy powrót do codziennego życia. Ze względu na możliwość znieczulenia danej okolicy odpowiednią maścią oraz podania PRP za pomocą bardzo cienkich igiełek, zabieg nie jest bolesny.

Terapię osoczem bogatopłytkowym łączymy często z terapią fibryną (PRF – platelet Rich Fibryn). Fibryna jest również pobierana z krwi pacjentki tak jak PRP, proces jej uzyskania różni się jedynie parametrami odwirowania krwi. PRF to aktywna forma fibrynogenu, która dzięki swojej trójwymiarowej strukturze tworzy elastyczną matrycę dla komórek. Wskazania do zastosowania PRF są podobne jak dla PRP; fibrynę stosujemy szczególnie w okolicach, gdzie zależy nam na odzyskaniu prawidłowej struktury tkanek, między innymi terapia blizn, np. po nacięciu/pęknięciu krocza, rewitalizacja sromu i pochwy, wysiłkowe nietrzymanie moczu.

 

Autor: Lek. Anna Janusz – specjalistka ginekologii i położnictwa

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! 512 897 055, 512 897 255 lub napisz do nas: recepcja@medfemina.pl